UCR

CHASS



CHASS Faculty Post-Doctoral Fellowships*


Alexander von Humboldt Fellowship

  • Francoise Forster-Hahn (History of Art) 1974-5, 1977, 2007
  • David Glidden (Philosophy) 1979-81 

Amblin Productions Fellowship

  • Charles Evered, 1991

American Academy in Rome

  • Maurya Simon (Creative Writing) 2002, 2008
  • Michele Salzman (History) 1986-7, 2008 and, as Director of NEH Summer Seminar: 2010

American Academy of Religion Fellowships

  • June O’Connor, 1989
  • Vivian-Lee Niytray, 2000

American Antiquarian Society Fellowships

  • Catherine Allgor (History) 1995
  • Charles Wetherell (History) 1978

American Council of Learned Societies Fellowships

  • Christina Schwenkel (Anthropology) 2010-11
  • Lisa Raphals (Comparative Literature and Foreign Languages) 2006-7
  • Linda Tomko (Dance) 2009-10
  • Victor Lippit (Economics) 1975-1976
  • Joseph Childers (English) 1991-2
  • Robert Essick (English, Emeritus)
  • Carole-Anne Tyler (English) 1991-2
  • Carole Fabricant (English) 1977-8
  • Susan Zieger (English) 2006-7
  • David Herzberger (Hispanic Studies) 1978
  • Lucille Chia (History) 2002-3, 2006-7
  • Thomas Cogswell (History) 1985-6
  • Piotr Gorecki (History) 1985-6
  • Michele Salzman (History) 1983-4, 1990-1
  • Henry Snyder (History, Emeritus) 1969-70
  • Clifford Trafzer (History) 1994-5
  • Devra Weber (History) 1988-9
  • Carl Cranor (Philosophy) 1980-1
  • Robin Jeshion (Philosophy) 2004-5
  • Bernd Magnus (Philosophy, Emeritus) 1983-4

American Institute of Cultures

  • Michelle Raheja (English) UCLA, 2003-4

American Philological Society Fellowships

  •  Michele Salzman (History) 2008

American Philosophical Society Fellowships

  • Thomas Cogswell (History) 2004
  • Randolph Head (History) 2007-8
  • Rebecca Kugel (History) 1981
  • Clifford Trafzer (History) 1979, 1988
  • Deborah Wong (Music) 1998
  • John Laursen (Political Science) 1996

American School of Classical Studies in Athens Fellowships

  •  David Glidden (Philosophy)

Andrew W. Mellon Fellowships

  • Christina Schwenkel (Anthropology) Stanford University 2004-06 
  • John Divola (Art) California Institute of the Arts: 1987-8
  • Andrea Denny-Brown (English) Huntington Library, 2002-3
  • Heidi Brayman Hackel (English) Huntington Library 2006-7
  • Stanley Stewart (English) Huntington Library 1992
  • Malcolm Baker (History of Art) Huntington Library 2000-1
  • Stella Nair (History of Art) Center for the Advanced Study in the Visual Arts, National Gallery of Art 199-2001
  • Conrad Rudolph (History of Art) 1986-7

Arts and Humanities Research Board Fellowship

  • Adriana Craciun (English), 2002

Asia Research Institute, National University of Singapore, Senior Residency Research Fellowship

  • Mariam Lam (Comparative Literature and Foreign Languages) Fall, 2010

California Campus Compact/ Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching

  • Katja Guenther (Sociology) 2007

Art Matters Inc. Fellowships

  • James Isermann (Art) 1986

Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences at Stanford University Fellowships

  • Sterling Stuckey (History, Emeritus) 1980-1, 2004-5, 2007-8
  • John Perry (Philosophy) 1980-1
  • Robert Rosenthal (Psychology) 1988-9

Centre Allemand d’Histoire de l’Art, Paris, Fellowships

  • Francoise Forster-Hahn (History of Art) Spring 2001

Centre National de la Recherche Appliquee Fellowships

  • John Perry (Philosophy) 1991-2

Clark Art Institute Fellowships, Williamstown, MA

  • Francoise Forster-Hahn (History of Art) Fall 2001

Clark Library Fellowships

  • Adriana Craciun (English) 2002-3
  • Carole Fabricant (English) 2001

Core Fellowship, Museum of Fine Arts, Houston, TX

  • Melissa Thorne (Art) 1999-2000

Cornell University, Young Scholar Award, Program on Ethics & Public Life

  • Agnieszka Jaworska (Philosophy), 1999-2000

Deutsche Forschungsgemeinshaft Fellowship

  • Francoise Forster-Hahn (History of Art)

DAAD (Deutscher Akademische Austauschdienst) Faculty Fellowship

  • Christina Schwenkel (Anthropology) 2008
  • John Kim (Comparative Literature and Foreign Languages) 2005
  • Mark Wrathall (Philosophy) 2002

Dumbarton Oaks Research Library and Collection Fellowship

  • Karl Taube (Anthropology) 1994
  • Stella Nair (History of Art) 2008-9

European Commission Erasmus Mundus Scholarship in Applied Ethics

  • Agnieszka Jaworska (Philosophy), 2007-8

Flintridge Foundation Fellowship

  • John Divola (Art), 1998

Folger Library Post Doctoral Fellowship

  • Thomas Cogswell (History), 1991-2

Fondation de France Chercheur

  • Malcolm Baker (History of Art) 2010

Ford Foundation Post-Doctoral Fellowship

  • Jayna Brown (Ethnic Studies) 2004-5
  • Dylan Rodriguez (Ethnic Studies) 2004-5
  • V.P. Franklin (History) 1985-6
  • Ray Kea (History) 1985-6
  • Carolyn Murray (Psychology) 1985-6

Foundation for Contemporary Performance Arts

  • Neil Greenberg (Dance) 1997
  • Wendy Rogers (Dance) 1992, 2000

Fulbright Scholar (Post-Doctoral)

  • Thomas Scanlon (Comparative Literature and Foreign Languages) 1979-80
  • Marguerite Waller (Comparative Literature and Foreign Languages/Women’s Studies) 1978-9, 1993
  • Christopher Buckley (Creative Writing) 1989
  • Laila Lalami (Creative Writing) 2006-7
  • Maurya Simon (Creative Writing) 1990
  • Wendy Rogers: (Dance) 2009
  • Jacqueline Shea Murphy: (Dance) 2008
  • David Fairris (Economics) 1999-2000
  • Victor Lippit (Economics) 1972-3, 1982-3
  • Tiffany Lopez (English) 2004           
  • James Parr (Hispanic Studies), 1991
  • Raymond Williams (Hispanic Studies) 1987
  • Kenneth Barkin (History, Emeritus) 1976
  • James Brennan (History) 1994
  • Lucille Chia (History) 2003
  • V.P. Franklin (History) 1997
  • Robert Patch (History) 1984
  • Henry Snyder (History, Emeritus) 1979
  • Patricia Morton (History of Art) 1999
  • Stella Nair (History of Art) 1999
  • René T.A. Lysoff (Music) 1994, 2004
  • David Pion-Berlin (Political Science) 1995
  • Robert Rosenthal (Psychology) 1972
  • Raymond Russell (Sociology) 1998-90
  • David Swanson (Sociology) 1990, 2003

Fulbright-Hays Fellowship

  • Christina Schwenkel (Anthropology) 2010-11
  • Thomas Scanlon (Comparative Literature and Foreign Languages) 1978-79

Getty Center Fellowship

  • Malcolm Baker (History of Art) 2000-1
  • Liz Kotz (History of Art) 2004-5
  • Caroline Murphy (History of Art)
  • Stella Nair (History of Art) 2008-9
  • Conrad Rudolph (History of Art) 1987-8

California Community Foundation/J.P. Getty Fellowship for the Visual Arts

  • James Isermann (Art) 1999-2000

Huntington Library Research Fellowship           

  • Sally Ness (Anthropology), 2006
  • Jacqueline Shea Murphy (Dance) 2000
  • Heidi Brayman Hackel (English) 1996
  • Carole Fabricant (English) 2000
  • Susan Zieger (English) 2005
  • Thomas Cogswell (History) 1990, 1993, 1995
  • Stephen Hackel (History) 1999,2001, 2002, 2006
  • Henry Snyder (History, Emeritus) 1967
  • Devra Weber (History) 2001
  • Malcolm Baker (History of Art) 1990
  • Jason Weems, (History of Art) 2005

Institute for Advanced Study Resident Members

  • Lucille Chia (History) 2006-7
  • Randy Head (History) 2002-3
  • Dale Kent (History, Emeritus) 2001-2
  • Susan Laxton (History of Art) 2009-10
  • Georgia Warnke (Philosophy) 1991-2

Institute for Advanced Studies, Hebrew University

  • Michele Salzman (History) 2010

Institute for the Humanities Fellowship, University of Michigan, Ann Arbor

  • Jason Weems (History of Art) 2005-06

Institute for International Studies, Stanford University

  • Margherita Long (Comparative Literature and Foreign Languages) 2000

Institute of American Cultures/American Indian Studies, UCLA

  • Michelle Raheja (English), 2003-04

Iran Heritage Foundation Research Grant

  • Fariba Zarinebaf (History) 2006-7

James McKeen Cattell Fund Fellowships

  • Chris Chiarello (Psychology) 1996-7
  • Robert Rosenthal (Psychology) 1995-6 

Japan Foundation Fellowship

  • Victor Lippitt (Economics) 1978-1979 

John Simon Guggenheim Memorial Fellowships

  • Sally Ness (Anthropology), 2006-7
  • Susan Ossman (Anthropology), 2005-6
  • Uta Barth (Art, Emeritus) 2004-5
  • John Divola (Art) 1986-7
  • Jill Giegerich (Art) 1992-3
  • James Isermann (Art) 2001-2
  • Charles Long (Art) 1997-8
  • James Strombotne (Art, Emeritus), 1962-3
  • Chris Abani (Creative Writing) 2009-10
  • Christopher Buckley (Creative Writing) 2007-8
  • Susan Straight (Creative Writing) 1997-8
  • Neil Greenberg (Dance) 1992-3
  • Wendy Rogers (Dance) 1988-9
  • Richard Sutch (Economics, Emeritus) 1984-5
  • Robert Essick (English, Emeritus) 1979-80
  • Carole Fabricant (English) 1999-2000
  • John Ganim (English) 2001-2
  • Stanley Stewart (English) 1971-2
  • Thomas Cogswell (History) 1998-9
  • Dale Kent (History, Emeritus) 2001-2
  • Georg Michels (History)
  • Roger Ransom (History, Emeritus)1987-8
  • Conrad Rudolph (History of Art)
  • Bernd Magnus (Philosophy, Emeritus)
  • John Perry (Philosophy) 1975-6
  • Robert Rosenthal (Psychology) 1973-4

Lannan Literary Foundation Fellowship

  • Chris Abani (Creative Writing) 2003

Leverhulme Trust Fellowship

  • Jennifer Doyle (English) 2007-8
  • Malcolm Baker (History of Art) 1990-1

Louis Comfort Tiffany Foundation

  • Charles Long (Art) 1993

MacArthur Fellowships

  • Mike Davis (Creative Writing) 1998-2002

Max Planck Institutes Fellowships

  • Max Planck Institute for the History of Science: Dana Simmons (History) 2004-5
  • Kunsthisorisches Institute in Florenz: Jeanette Kohl (History of Art) 2001-4
  • Max-Planck-Institute: David Funder (Psychology) 2007           
  • Max Planck Institute, Germany: John Cioffi (Political Science) 2003

Montalvo Society Fellowships

  • Juan Felipe Herrera (Creative Writing) 2009
  • Charles Evered (Theatre) 2004

National Academy of Education Spencer Fellowship

  • Ruth Chao (Psychology) 1994-6

National Arts Association Fellowships

  • Uta Barth (Arts, Emeritus)

National Dance Project, Doris Duke Fund Award

  • Neil Greenberg (Dance) 2004
  • Marta Savigliano (Dance) 2001

National Endowment for the Arts Fellowships

  • Uta Barth (Art, Emeritus) 1983-4, 1994-5
  • Jill Giegerich (Art) 1984-5
  • John Divola (Art), 1973-4, 1976-7, 1979-80, 1990-1
  • James Isermann (Art) 1984-5, 1987-8
  • Charles Long (Art) 1990, 1994
  • Christopher Buckley (Creative Writing) 1984-5, 2001-2
  • Juan Felipe Herrera (Creative Writing) 1979, 1985
  • Andrew Winer (Creative Writing) 2004-5
  • Maurya Simon (Creative Writing) 1999-2000
  • Neil Greenberg (Dance) 1988,1990,1991-92,1995-96, 2005
  • Wendy Rogers (Dance) 1978, 1988, 1991-2, 1995-6
  • Susan Rose (Dance) 1984-1988 (company);1988  (individual)
  • Patricia Morton (History of Art) 2001-2

National Endowment for the Humanities Fellowships

  • James Brennan (History) 2010-11 
  • Jonathan Eacott (History) Omohundro Institute of Early American History and Culture 2009-11
  • Steven Hackel (History) Omohundro Institute of Early American History and Culture 1994-6
  • Alexander Haskell (History) Omohundro Institute of Early American History and Culture 2005-7
  • Robert Patch (History) 2010-11
  • Fariba Zarinebaf (History) American Research Institute in Turkey 1995-6, 1998-9  
  • Stella Nair (History of Art) John Carter Brown Library, Brown University 2006
  • Keith Harris (Media and Cultural Studies) 2005-6
  • Maudemarie Clark (Philosophy) 1992-3
  • Paul Hoffman (Philosophy) 1992-3
  • John Fischer (Philosophy) 1983-4, 1994-5
  • David Glidden (Philosophy) 1973-4
  • Howard Wettstein (Philosophy) 1981-2
  • Ivan Stenski (Religious Studies) 1978-9

National Endowment for the Humanities Summer Stipends

  • Wendy Ashmore (Anthropology) 1983, 1984, 1985
  • Karl Taube (Anthropology) 2002
  • Carlos Velez-Ibanez (Anthropology, Emeritus)
  • Sang-Hee Lee (Anthropology)
  • Sally Ness (Anthropology) 1991
  • Marguerite Waller (Comparative Literature and Foreign Languages/Women’s Studies)
  • Yang Ye (Comparative Literature and Foreign Languages) 1991
  • Linda Tomko (Dance) 1989, 1997
  • Joseph Childers (English) 1995
  • Adriana Craciun (English) 1998
  • Carole Fabricant (English) 1977, 1985
  • William Megenney (Hispanic Studies, Emeritus)
  • Kenneth Barkin (History, Emeritus) 1972
  • David Biggs (History) 2007
  • Lynda Bell (History) 1986, 1997
  • Ann Goldberg (History) 2005
  • Stephen Hackel (History) 2008
  • Dale Kent (History, Emeritus) 1994
  • Henry Snyder (History, Emeritus) 1973
  • Ronald Tobey (History, Emeritus) 1974
  • Clifford Trafzer (History) 1979, 1986
  • Irwin Wall (History) 1980
  • Jonathan Green (History of Art)
  • Walter Clark (Music)
  • Maudemarie Clark (Philosophy) 1997
  • Carl Cranor (Philosophy) 1976
  • Peter Graham (Philosophy) 2000
  • Andrews Reath (Philosophy) 1987, 1993
  • Erich Reck (Philosophy) 2006
  • Georgia Warnke (Philosophy) 1987
  • John Laursen (Political Science) 1986, 1989, 1991
  • Vivian-Lee Niytray (Religious Studies) 1995
  • Erith Jaffe-Berg (Theatre) 2001
  • Robin Russin (Theatre) 2006

National Endowment for the Humanities Collaborative Research Grants

  • Erich Reck (Philosophy) 2001-3

National Humanities Center Fellowships

  • Thomas Cogswell (History) 1987-8, 2003-4
  • Dale Kent (History, Emeritus) 1985-6
  • Deborah Wong (Music) 2005-6
  • Andrews Reath (Philosophy) 1991-2
  • Georgia Warnke (Philosophy) 2004-5

National Institutes of Health Postdoctoral Fellowships

  • Agnieszka Jaworska (Philosophy) 1997-9
  • Carolyn Murray (Psychology) 1983-4

National Science Foundation (Does not include NSF grants)

  • Tae-Hwy Lee (Economics) ASA/NSF/BLS Senior Research Fellowship, 1995-6
  • Aman Ullah (Economics) Post Doctoral Fellow, Southern Methodist University,  1972
  • Carl Cranor (Philosophy) Scholar’s Award 1996-8
  • Erich Reck (Philosophy) Scholar’s Award 2009-10
  • Rebekah Richert (Psychology) International Research Fellow

Netherlands Institute for Advanced Study

  • Jonathan Turner (Sociology) 1984

Newberry Library Fellowships

  • Dale Kent (History, Emeritus)
  • Fariba Zarinebaf (History) Summer 2009

New York Foundation for the Arts

  • Neil Greenberg (Dance) 1990, 1996
  • Charles Long (Art) 1992

Oregon Literary Arts Fellowship in Fiction

  • Laila Lalami (Creative Writing) 2006

Pembroke Center for Teaching and Research on Women Fellowships

  • Margharita Long (Comparative Literature and Foreign Languages) 2000-1

Pollock-Krasner Foundation Fellowship

  • Charles Long (Art) 1999, 2000

Princeton University Center for Human Values Laurence S. Rockefeller Visiting Fellowship

  • Agnieszka Jaworska (Philosophy) 2003-4

Radcliffe Institute for Advanced Study Fellowships

  • Catherine Allgor (History) 2005-6
  • Georgia Warnke (Philosophy) 1986-7

Ralph Vaughan Williams Fellowship, Carthusian Trust

  • Byron Adams (Music) 1985

Rand Corporation

  • Vanesa Estrada (Sociology) 2007
  • David Swanson (Sociology) 2004 (Summer)

Robert Wood Johnson Foundation

  • Robin DiMatteo, 2006

Rockefeller Foundation Post-Doctoral Fellowships

  • Carlos Velez-Ibanez (Anthropology, Emeritus)
  • Marta Savigliano (Dance) 1993
  • Anil Deolalikar, (Economics) 1980-1
  • Jayna Brown (Ethnic Studies) 2004-5
  • Dylan Rodriguez (Ethnic Studies) 2004-5
  • Clifford Trafzer (History) 1995-6

Rockefeller Foundation and Doris Duke Foundation MAP Fund Awards

  • Neil Greenberg (Dance) 2004, 2007

Russell Sage Foundation Scholars

  • Karthick Ramakrishnan (Political Science) 2006

Sage Cowles Land Grant Fellowship, University of Minnesota

  • Neil Greenberg (Dance) 1998
  • Marta Savigliano (Dance) 2007

School of Advanced Studies Research Fellowship, University of London

  • Adriana Craciun (English), 2007

Southeastern Center for Contemporary Art Fellowship Grant

  • Jill Giegerich, 1986

Samuel H. Kress Foundation Institutional Fellowship, Zentralinstitut für Kunstgeschichte, Munich

  • Kristoffer Neville (History of Art) 2005-2006

Sloan Fellowships

  • Edna Bonacich (Sociology/Ethnic Studies) 2004

Social Sciences and Humanities Research Council of Canada

  • Richard Arnott (Economics) 1982-3
  • Marina Pianca (Hispanic Studies) 1990; renewed 1996
  • Pashaura Singh (Religious Studies) 1991-2

Social Science Research Council

  • James Brennan (History)
  • Ruth Chao: (Psychology) International Migration Program, 1999-2000

Southeastern Center for Contemporary Art Fellowship

  • Jill Giegerich (Art) 1986

Stanford Institute for the Study of Higher Education Fellowship

  • Steven Brint (Sociology)

Syracuse University: Future of Minority Studies Postdoctoral Fellowship

  • Carol Tushabe (Women's Studies) Winter-Spring, 2011

University Consortium for World Order Studies

  • Christopher Chase Dunn, (Sociology) 1973 (James P, Warburg Research Fellow)

University of California, Berkeley Center for Studies in Higher Education Fellowship

  • Steven Brint (Sociology)

University of California Del Amo Research Scholars

  • Tiffany Lopez (English) 2002
  • James Parr (Hispanic Studies) 1977,1983,1990

University of California Office of the President Postdoctoral Fellows

  • Victoria Bomberry (Ethnic Studies) 2001-2 UCD           
  • Setsu Shigematsu (Media and Cultural Studies) 2005-6, UCSD
  • Juliet McMullin (Sociology) 2000-1, UCSD
  • Amalia Cabezas (Women’s Studies) 2000-1, UCLA

University of California President’s Research Fellowships in the Humanities

  • Anthea Kraut (Dance) 2005-6
  • Jacqueline Shea Murphy (Dance) 2002-3
  • Andrea Denny-Brown (English), 2007-8
  • George Haggerty (English) 1999-2000
  • Katherine Kinney (English) 1998-9
  • Tiffany Lopez (English) 1999-2000
  • David Biggs (History) 2006-7
  • James Brennan (History) 1999-2000
  • Thomas Cogswell (History) 2008-9
  • Juliette Levy (History) 2007-8
  • Molly McGarry (History) 2004-5

W. E. B. Du Bois Institute for Afro-American Research, Harvard University

  • Anthea Kraut (Dance) 2002

Woodrow Wilson Career Enhancement Fellowships

  • Erica Edwards (English) 2009-10
  • Marguerite Waller (English) 1981-2

Yale Center for British Art Fellowships

  • Malcolm Baker (History of Art) 1984, 1991

 

* Does not include fellowships faculty declined, short term residencies at artists’ colonies or fellowships given by then-home institutions


More Information

General Campus Information

University of California, Riverside
900 University Ave.
Riverside, CA 92521
Tel: (951) 827-1012

Career OpportunitiesUCR Libraries
Campus StatusDirections to UCR

College Information

College Student Academic Affairs (All Student Inquiries)
3400 Humanities & Social Sciences Bldg.

Tel: (951) 827-3683 | Fax: (951) 827-5836

College of Humanities, Arts, and Social Sciences
3413 Humanities & Social Sciences Bldg.

Footer